image
                      

Archiwum kategorii ‘Europa’

Oslo

wrz 22

Oslo - stolica i największe miasto Norwegii. Miasto zostało założone w 1048 roku przez króla Haralda III. Od 1299 roku jest stolicą Norwegii. W samym Oslo mieszka ponad 11% mieszkańców Norwegii. Jest małym miastem, ale za to pełnym uroku (453,0 km²).

Czytaj dalej »

Wiedeń

lip 26

Wiedeń - stolica oraz największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy. Historyczne centrum miasta, pełne zabytków ze wszystkich epok historycznych zostało w 2001 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czytaj dalej »

Sztokholm – największe miasto i stolica Szwecji. Siedziba rządu, parlamentu oraz rodziny królewskiej. Zbudowany na czternastu wyspach połączonych ze sobą 53 mostami oraz lądem stałym nad zatoką Saltsjön (Morze Bałtyckie) i jeziorem Melar (szw. Mälaren) wraz z łączącą je cieśniną Norrström. Ciągnący się na wschód od miasta archipelag wysp obejmuje ich około 24 tysięce. Nazywany „Wenecja Północy” lub „miasto na wodzie”, to jedne z wielu określeń , które oddają urok tego miasta.

Czytaj dalej »

Rzym

kwi 27

Rzym - stolica Włoch , położony na siedmiu wzgórzach nad rzeką Tyber. To największe miasto w kraju , liczy 2 748 809 mieszkańców na powierzchni 1285,306 km². Jest ważnym ośrodkiem turystycznym o światowym znaczeniu. Miasto jest siedzibą znanych klubów sportowych. Znajdują się tu też dwa wielkie porty lotnicze o dużym znaczeniu dla kraju : Fiumicino oraz Ciampino. Czytaj dalej »

Ateny

mar 22

Ateny – stolica , największe i najczęściej odwiedzane przez turystów miasto Grecji. Liczą ok 796 tys ludności na powierzchni 38,964 km² podzielonej na 7 dzielnic. Leżą w południowo – wschodniej części kraju , w południowo-zachodniej części półwyspu Attyka.

Czytaj dalej »

Amsterdam

lis 16

Amsterdam – stolica konstytucyjna Holandii i jej największe miasto. Położone nad rzeką Amstel , IJ oraz licznymi kanałami. Nazywany “Wenecją Północy” gdyż miasto dzieli na wyspy 160 kanałów , z czego trzy największe w kształcie półksiężyców ułożone równolegle do siebie to Herengracht , Keizersgracht i Prinsengracht. Ludność to 764 223.

Czytaj dalej »

Madryt

lis 10

Madryt - stolica oraz największe miasto w Hiszpanii położone nad rzeką Manzanares. Leży w centralnej części Półwyspu Iberyjskiego oraz środkowej części kraju u podnóża Wyżyny Kastylijskiej. Powierzchnia to 607 km² , a liczba mieszkańców to 3.273.729 . Jest jednym z najstarszych miast na naszym kontynencie.

Czytaj dalej »

Londyn

paź 13

Londyn - stolica Anglii i Wielkiej Brytanii , leży w  południowo-wschodniej części tego państwa. Położony nad Tamizą , jest największym miastem w Unii Europejskiej , również trzecim największym miastem w Europie – zaraz po Stambule i Moskwie, a także jednym z największych miast na świecie pod względem wielkości i aglomeracji.

Czytaj dalej »

Praga

paź 08

Praga - leży w samym centrum Europy, nad rzeką Wełtawą , stolica oraz największe miasto Czech. Jej powierzchnia to 496 km² , ludność to 1 226 697 mieszkańców , miasto podzielone jest na 22 dzielnice.

Czytaj dalej »

Wenecja – miasto i gmina w północnych Włoszech nad morzem Adriatyckim, stolica regionu Wenecja Euganejska. Zbudowana jest na 117 małych wyspach , łączy ze sobą 150 kanałów połączonych przez niesamowitą liczbę 409 mostów , z których tylko 3 przechodzą przez główny kanał. Miasto zamieszkuje jakieś 60 tys mieszkańców.

Czytaj dalej »