Wirtualna podróż po świecie http://podroze.zettech.pl Podróże, wycieczki, wakacje, trekking, cuda świata, wypoczynek Thu, 22 Sep 2011 12:44:59 +0000 http://wordpress.org/?v=2.9.2 en hourly 1 Oslo http://podroze.zettech.pl/?p=497 http://podroze.zettech.pl/?p=497#comments Thu, 22 Sep 2011 12:43:53 +0000 admin http://podroze.zettech.pl/?p=497 Oslo - stolica i największe miasto Norwegii. Miasto zostało założone w 1048 roku przez króla Haralda III. Od 1299 roku jest stolicą Norwegii. W samym Oslo mieszka ponad 11% mieszkańców Norwegii. Jest małym miastem, ale za to pełnym uroku (453,0 km²).

Oslo stanowi gospodarcze, naukowe, administracyjne i kulturalne centrum Norwegii. Jest siedzibą władz państwa, regionu i gminy. Znajdują się w nim m.in. Pałac Królewski i siedziba parlamentu. Miasto jest również centrum norweskiego handlu, bankowości, przemysłu i transportu morskiego. Jest siedzibą około 980 firm związanych z sektorem morskim zatrudniających około 8500 pracowników. Wśród tych firm których znajdują się jedne z największych na świecie firm zajmujących się transportem morskim, pośredników spedycyjnych i firm ubezpieczeniowych.

Do niedawna Oslo było zaklasyfikowane jako najdroższe miasto świata. Ostatnio, częściowo z powodu osłabienia norweskiej korony, zostało wyprzedzone przez takie miasta jak Tokio, Kopenhaga i Paryż. W 2009 Oslo odzyskało miejsce najdroższego miasta świata.

Oslo jest położone nad Fiordem Oslo (Oslofjord). Gmina Oslo graniczy z gminami Bærum, Ringerike, Lunner, Nittedal, Skedsmo,Lørenskog, Enebakk, Ski, Oppegård i Nesodden.

W przestrzeni miasta dominują osiedla willowe, wśród których wznoszą się nowoczesne bloki mieszkalne. Centrum miasta stanowi port, na terenie którego znajduje się Karl Johans gate, główna i reprezentacyjna ulica Oslo. W jej pobliżu znajduje się większość zabytków stolicy w tym zamek Akershus zbudowany w XIV wieku, będący jedną z najokazalszych budowli z okresu średniowiecza, w przeszłości pełniący funkcję rezydencji królewskiej. Do cennych zabytków architektonicznych zalicza się katedra z XVII wieku, pałac królewski i gmach parlamentu wzniesione w XIX wieku i ratusz zbudowany w pierwszej połowie XX wieku, stanowiący przykład współczesnej norweskiej architektury. Atrakcją turystyczną Oslo jest Muzeum Łodzi Wikingów będące jedyną w świecie ekspozycją trzech drewnianych łodzi wikingów z IX wieku, które zostały odkryte nad brzegami Oslofjorden na początku XX wieku. Do atrakcji należy Muzeum Statku „Fram” na którym odbywali swe wyprawy F. Nansen i R. Amundsen, Norweskie Muzeum Ludowe w którym zgromadzono obiekty starego budownictwa z XI-XIII wieku oraz park Frogner w którym umieszczono ekspozycję naturalistycznych rzeźb G. Vigelanda – 150 grup postaci ludzkich. Na przedmieściu Holmenkollen na skoczni olimpijskiej organizowane są imprezy sportowe.

Ogromnym ułatwieniem dla turystów jest Karta Oslo (Oslo Kortet), która upoważnia do bezpłatnego wstępu do wszystkich muzeów oraz darmowych przejazdów komunikacją miejską w granicach miasta. Ponadto, posiadacze karty mają zapewnione bezpłatne parkowanie i wstęp na baseny oraz szereg zniżek w restauracjach i hotelach. Kartę sprzedają hotele, biura turystyczne i campingi. Ważność karty liczona jest od momentu jej pierwszego wykorzystania.

Oczywiście w Oslo istnieje gęsta sieć autobusów miejskich, tramwajów, kolej podziemna (T-bane), która posiada osiem linii częściowo podziemnych. Przeciwległe brzegi fiordu łączą liczne promy.
Oslo pod każdym względem jest miastem bezpiecznym, jednak w okolicy dworców i portu należy zachować większą ostrożność, zwłaszcza wieczorem.

Oszacowano, że 26% z około 152 000 rdzennych mieszkańców Oslo to imigranci. W 2009 roku region Oslo liczył 1 400 000 mieszkańców, z czego 876 391 to mieszkańcy przyległej aglomeracji. Liczba mieszkańców obecnie wzrasta w rekordowym tempie ponad 2% rocznie, czyniąc go jednym z najszybciej rosnących miast w Europie.

]]>
http://podroze.zettech.pl/?feed=rss2&p=497 115
Wiedeń http://podroze.zettech.pl/?p=493 http://podroze.zettech.pl/?p=493#comments Tue, 26 Jul 2011 13:01:58 +0000 admin http://podroze.zettech.pl/?p=493 Wiedeń - stolica oraz największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy. Historyczne centrum miasta, pełne zabytków ze wszystkich epok historycznych zostało w 2001 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

To najchętniej odwiedzane miasto Europy ze względu na bogactwo atrakcji. Według danych ze I 2010 liczba ludności miasta wynosi 1 698 957 osób oraz powierzchnia – 414,89 km². Wiedeń oficjalnie podzielony jest na 23 dzielnice. Obszar metropolitalny Wiednia liczy, według danych z 2007 ok. 2,3 mln mieszkańców. Wiedeń jest znaczącym ośrodkiem kultury europejskiej. Oprócz licznych muzeów, teatrów i galerii sztuki, znajduje się tu gmach opery z 1861 roku, i klasycystyczny budynek Filharmonii z 1842 roku.

Wiedeń jest również ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim oraz turystycznym. Najważniejszym i najatrakcyjniejszym obiektem zabytkowym w Wiedniu jest Hofburg - dawna siedziba rodu Habsburgów, mająca juz około 700 lat. Obiekt  jest imponujący, a jego powierzchnia przekracza 240 tysięcy m2. Posiada on aż 19 dziedzińców, 50 klatek schodowych, 2600 pokoi oraz muzeów, kaplic, ogrodów, bibliotek i innych pomieszczeń.

Poza wspomnianym już barokowym Hofburgiem znajduje się tu średniowieczna katedra św Stefana oraz wiele XIX-wiecznych domów, w tym gmach Opery Narodowej i Muzeum Sztuki. Na Starówce znajduje sie też słynna kolumna Świętej Trójcy na pamiątkę epidemii dżumy oraz kompleks kulturalny MuseumsQuartier.  Na szczególną uwagę zasługuje katedra ze 137- metrową wieżą, która stanowi zarówno punkt orientacyjny miasta, jak i platformę widokową na panoramę Wiednia.

Nie można wspomnieć o Wiedniu nie wspominając o wiedeńskich pałacach. Niezwykłym urokiem cieszy sie kompleks Schönbrunn, uznawany za jeden z najbardziej wartościowych pod względem architektonicznym obiektów mieszkalnych – to również kompleks parkowy w stylu francuskim z labiryntem wykonanym z bukszpanu. Pałac posiada aż 1400 komnat. Drugi znaczący obiekt, to Belweder składający się z dwóch budynków - Górnego Belwederu i Dolnego Belwederu - przedzielonych francuskim ogrodem.

Przyjazdy licznych grup turystów do Wiednia skłoniły władze miejskie do wprowadzenia pewnego udogodnienia. Stała się nim tzw. Vienkarte, czyli weekendowy bilet uprawniający do przemieszczania się wszystkimi liniami komunikacji miejskiej przez 3 doby. Przez 4 dni karta pozwala również korzystać z atrakcji Wiednia za darmo lub ze znacznymi zniżkami. Cena karty to około 15 euro. Innym ciekawym pomysłem Wiednia na uatrakcyjnienie pobytu jest darmowe pożyczanie rowerów w kilkudziesięciu punktach miasta. Pierwsza godzina jest za darmo, każda następna to koszt 2 euro, ale i tak rzadko kto dłużej korzysta z „Vienna Bikes”. Od XIX wieku miasto opasane jest wielopasmową, szeroką drogą, od niej odchodzą promieniście drogi w kierunku różnych podmiejskich dzielnic. Dzięki temu rozwiązaniu miasto obecnie w znacznie mniejszym stopniu cierpi z powodu korków niż inne europejskie metropolie.

Wiedeń jest miastem pełnym uroku i poza znamiennymi charakterystycznymi zabytkami, które odcisnęły piętno na kulturze jst tu też sporo mniej znaczących ale równie pięknych miejsc. Wybierając się na spacer po mieście warto zacząć od Stephansplatz ze strzelistymi wieżami katedry, a następnie odwiedzić dwa inne place: Petersplatz i Plac Albertina. Następny jest Cesarski Hofburg, siedziba Habsburgów i zelazny punkt wycieczki po mieście. Kolejne miejsce to Volksgarten – jeden z najpiękniejszych ogrodów z pomnikiem cesarzowej Elżbiety. Plac Marii Teresy z pomnikiem cesarzowej, następnie Parlament i tuż obokNeues Rathaus w samym środku parku, na Rathausplatz. Po obiektach administracji pora na kulturę, więc po drodze czeka Teatr Miejski Wiednia, dokładnie po przeciwnej stronie rynku. W okolicy można też zobaczyć kościół wotywny w stylu neogotyckim. Następny na trasie spaceru jest Kanał Dunajski – niewielka odnoga właściwej rzeki. Później trochę odpoczynku wśród zieleni w Parku Miejskim i ogrodach Hofburga.Prywatny ogród rodziny cesarskiej dostępny dla wszystkich mieści elegancką szklaną Palmenhaus (Palmiarnię) i Schmetterlinghaus (Dom Motyli). Na zakończenie Kościół Minorytów z oktagonalną wieżą i przepiękna mozaiką. To program na jeden dzień, a pozostało jeszcze kilka miejsc, takich, jak Pałac, ZOO, plac Karola, Pawilon Secesji nazywany tez kapustą,Pałac Belweder, wesołe miasteczko Prater, Gasometr czy Ogród Botaniczny. Jednym słowem Wiedeń potrafi zapewnić zajęcie na długi czas pobytu.

Wiedeń, według raportu amerykańskiego Mercera, oceniającego 221 najważniejszych metropolii, jest miastem o najwyższej jakości życia na świecie. W rankingu oceniano m.in. sytuację ekonomiczną, stan środowiska naturalnego, wskaźnik przestępczości, dostęp do oświaty i kultury oraz jakość służby zdrowia. Austriacka stolica uzyskała 108,6 pkt (pozycję miasta ustalano w odniesieniu do Nowego Jorku, któremu przypisano ranking 100,0) zaś 2. i 3. miejsca zajęły szwajcarskie Zurych i Genewa.

]]>
http://podroze.zettech.pl/?feed=rss2&p=493 128
Sztokholm – Wenecja Północy http://podroze.zettech.pl/?p=498 http://podroze.zettech.pl/?p=498#comments Thu, 09 Jun 2011 21:31:40 +0000 admin http://podroze.zettech.pl/?p=498 Sztokholm – największe miasto i stolica Szwecji. Siedziba rządu, parlamentu oraz rodziny królewskiej. Zbudowany na czternastu wyspach połączonych ze sobą 53 mostami oraz lądem stałym nad zatoką Saltsjön (Morze Bałtyckie) i jeziorem Melar (szw. Mälaren) wraz z łączącą je cieśniną Norrström. Ciągnący się na wschód od miasta archipelag wysp obejmuje ich około 24 tysięce. Nazywany „Wenecja Północy” lub „miasto na wodzie”, to jedne z wielu określeń , które oddają urok tego miasta.

Ludność to 825 057 osób, powierzchnia to 188 km², z czego zaledwie jedna trzecia stanowi teren zabudowany, reszta woda, lasy i parki. W mieście jest ok. 70 muzeów, z których najczęściej odwiedzane są muzeum okrętu Vasa i Skansen na Djurgården oraz 100 galerii sztuki. Na terenie Sztokholmu znajdują się trzy obiekty wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Narodowego UNESCO: Drottningholm (rezydencja królewska), Skogskyrkogarden (zabytkowy cmentarz), a także Hovgarden (najstarsza szwedzka osada, datowana na VIII wiek).

Sztokholm jest jednak geograficznie oddalony od centrum Europy. Z powodu położenia na północy jego klimat jest silnie zróżnicowany, w zależności od pory roku. W czasie zimy dzień trwa około sześciu godzin. Natomiast w czerwcu czas ten sięga nawet 18 godzin. Z tego powodu, w Sztokholmie są ciepłe lata i mroźne zimy. Najwyższa zarejestrowana temperatura to +36, a najniższa to -32 stopnie Celsjusza. Także to wpływa na to, iż pomimo bycia stolicą Szwecji i największym jej miastem, o największym zaludnieniu (3 218 os./km²) Sztokholm jest miastem bardzo spokojnym. Można odnieść wrażenie, że życie toczy się tu powoli, charakterystycznym dla Skandynawi rytmem.

Sztokholm dysponuje dwoma międzynarodowymi lotniskami: Arlanda (40 km od miasta) oraz Bromma (8 km). Do Sztokholmu można też dostać się drogą morską. Promy z Polski (konkretniej z Gdańska) cumują w porcie Nynäshamn. Sztokholm posiada dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej. Metro (szw. Tunnelbana), autobusy, szybka kolejka podmiejska i regionalna pozwalają szybko przemieszczać się w obrębie miasta jak i regionu sztokholmskiego. Funkcjonują trzy koleje regionalne, w tym jedna wąskotorowa. Kolejowe połączenia dalekobieżne obejmują m.in. linie do Göteborga czy Sundsvall, obsługiwane przez pociągi typu X 2000. Znajduje się tuDworzec Centralny. W mieście krzyżują się drogowe trasy europejskie E4, E18 oraz E20.

Język szwedzki jest zaliczany do północnej grupy języków germańskich. Jest on blisko spokrewniony z językami duńskim i norweskim. Tak, więc Norwedzy i Duńczycy potrafią się nim w pewnym stopniu posługiwać (podobnie jak dzieje się to w przypadku języków polskiego, czeskiego i słowackiego).

Wielu Szwedów (zwłaszcza młodych) cechuje dobra znajomość języka angielskiego. Jeśli, więc posługujemy się tym językiem, z wzajemnym porozumiewaniem nie powinno być problemów. Przed podróżą warto jednak zaopatrzyć się w rozmówki szwedzkie.

Podstawowe zwroty :

God dag – Dzień dobry
Tack – Dziękuję
Pa aterseende – Do wiedzenia
Talar ni engelska? – Czy mówisz po angielsku?
Jag ber om ursäkt – Przepraszam
Jog förstaar inte – Nie rozumiem

]]>
http://podroze.zettech.pl/?feed=rss2&p=498 108
Rzym http://podroze.zettech.pl/?p=499 http://podroze.zettech.pl/?p=499#comments Wed, 27 Apr 2011 16:26:17 +0000 admin http://podroze.zettech.pl/?p=499 Rzym - stolica Włoch , położony na siedmiu wzgórzach nad rzeką Tyber. To największe miasto w kraju , liczy 2 748 809 mieszkańców na powierzchni 1285,306 km². Jest ważnym ośrodkiem turystycznym o światowym znaczeniu. Miasto jest siedzibą znanych klubów sportowych. Znajdują się tu też dwa wielkie porty lotnicze o dużym znaczeniu dla kraju : Fiumicino oraz Ciampino.Według legendy miasto zostało założone w 753 r. p.n.e. przez Romulusa na Wzgórzu Palatyńskim. W ciągu kolejnych pięciu stuleci Rzymowi udało się podporządkować sobie obszar całego Półwyspu. Miasto stworzyło najpotężniejszy organizm państwowy w basenie Morza Śródziemnego (republikę, potem cesarstwo). W okresie rozkwitu cesarstwa Rzym zamieszkały był przez ponad pół miliona ludzi. Na początku nowej ery miasto było jednym z największych ośrodków chrześcijaństwa. Po podziale cesarstwa na zachodnie i wschodnie w 395 r., Rzym przestał być stolicą kraju. Upadek miasta, który nastąpił w 476 r. przypieczętowały liczne najazdy plemion germańskich. W 754 r. miasto stało się stolicą Państwa Kościelnego. Przez kolejne kilkaset lat rozwój miasta hamowały konflikty papieży z cesarzami i najazdy. W XV i XVI w. Rzym stał się obok Florencji i Mediolanu głównym centrum kultury i sztuki renesansowej. W 1870 r. miasto zostało włączone do Włoch, stając się w 1871 r. stolicą kraju, zaś władzę papieską ograniczono do Watykanu.

Historyczne centrum Rzymu jest niewielkie, a większość najwspanialszych zabytków znajduje się blisko siebie. Na wschodnim brzegu Tybru, zwłaszcza na terenie na południe od Piazza Venezia skupiają się pozostałości antycznego Rzymu. Trudno jednoznacznie wskazać najważniejszy zabytek, ale prym z pewnością wiedzie Koloseum, które jest rozpoznawalne przez każdego mieszkańca ziemi. Poza nim warto zobaczyć też Panteon, starożytną świątynię zlokalizowaną na Polu Marsowym. Ważną pozostałością dawnych czasów jest Forum Romanum, czyli tradycyjny starożytny rynek, na którym skupiało się życie polityczne i gospodarcze miasta. Z bardziej współczesnych zabytków warto wymienić Fontannę di Trevi,monumentalną konstrukcję XVIII-wieczną o wymiarach 20×26 metrów z łukiem triumfalnym w centrum i licznymi figurami. Obiekty sakralne to oczywiścieKaplica Sykstyńska oraz Bazylika Św. Piotra. Na szczególną uwagę zasługują też Schody Hiszpańskie, prowadzące do kościoła Trinitia dei Monti. Schody te są uznawane za najdłuższe i najszersze w Europie. Rzym przyciąga miliony turystów (ok 15 mln), których nie zrażają nawet astronomiczne ceny.

Warto zobaczyć również inne znane miejsca :

- Bazylika św. Jana na Lateranie

- Bazylika Santa Maria Maggiore

- Campo de’ Fiori miejsce spalenia na stosie Giordana Bruna

- Forum Boarium

- Mauzoleum Augusta

- Plac Navona

- Piramida Cestiusza

- Wielka Synagoga

Rzym, oprócz zabytków i dzieł sztuki, oferuje również cały szereg idealnych miejsc na relaks. Najbardziej znany w Rzymie jest z pewnością Park Villa Borghese , do którego prowadzi 18 wejść z różnych stron miasta. Villa Doria Pamphilj to największy park Rzymu, położony na 180 hektarach, przy via Aurelia Antica. Villa Ada Savoia jeden z największych publicznych parków Rzymu, mieszczący się w zachodniej części miasta, tuż za murami Aureliana zamykającymi centrum. W lecie odbywają się tutaj koncerty muzyczne, przedstawienia i spektakle teatralne. Inne rzymskie parki, to Villa Aldobrandini, Villa Sciarra, Villa Torlonia, Parco dell’Appia Antica – ogromny rzymski park o powierzchni 3400 hektarów, Villa Glori, wzgórze i park Oppio, Celio oraz park Scipioni.

Chociaż Rzym kojarzy się głównie ze zwiedzaniem i atrakcjami architektonicznymi, to nie brakuje tu dyskotek, night-clubów, lokali z muzyką na żywo.  Szczególnie dużo takich miejsc rozrywkowych znajduje się w centralnej dzielnicy Testaccio – Piramide.

Jeśli chodzi o transport to głównym dworcem osobowym jest Roma Termini, pozostałe to: Roma Campanelle, Roma Fidene, Roma Monte Mario, Roma Nomentana, Roma Nuovo Salario, Roma Prenestina, Roma San Pietro, Roma Tor Sapienza, Roma Torricola, Roma Trastevere, Roma Valle Aurelia, Roma Villa Bonelli.

Firmą świadczącą usługi komunikacyjne jest ATAC. System komunikacji miejskiej w Rzymie stanowią: sieć linii autobusowych i trolejbusowych oraz metro rzymskie (obecnie 2 linie, trzecia aktualnie w budowie).

]]>
http://podroze.zettech.pl/?feed=rss2&p=499 0
Ateny http://podroze.zettech.pl/?p=495 http://podroze.zettech.pl/?p=495#comments Tue, 22 Mar 2011 17:33:15 +0000 admin http://podroze.zettech.pl/?p=495 Ateny – stolica , największe i najczęściej odwiedzane przez turystów miasto Grecji. Liczą ok 796 tys ludności na powierzchni 38,964 km² podzielonej na 7 dzielnic. Leżą w południowo – wschodniej części kraju , w południowo-zachodniej części półwyspu Attyka.

W Atenach najważniejsze jest wzgórze Akropolu i jego najbliższa okolica. Warto zobaczyć przede wszystkim :

- Propyleje

- Erechtejon

- Apteros – Świątynia Nike

- Partenon

- Muzeum Akropolu

- Teatr Dionizosa w Atenach

- Tezejon

- Areopag

- Wieża Wiatrów

- Łuk Hadriana

- Świątynia Zeusa Olimpijskiego

- kościoły bizantyńskie, w tym Panagia Gorgoepikoos i Kapnikarea

- Zappeion

- Budynek Parlamentu i Grób Nieznanego Żołnierza

-  Odeon Herodosa Attyka

- Kościół Świętych Apostołów (Solaki)

- Akademia Ateńska

- dawny meczet Fethiye Tzami – Meczet Zdobywców

W Atenach funkcjonuje ponad 80 muzeów . O to najważniejsze z nich :

- Narodowe Muzeum Archeologiczne, zaliczane do 10 najważniejszych muzeów świata

- Muzeum Bizantyńskiego

- nowe Muzeum Akropolu

- Muzeum Benakisa

Miasto posiada 73 kilometrowe metro, które jest systematycznie rozbudowywane o kolejne stacje i odcinki. Kursują trzy linie metra oznaczone kolorami.  Na obszarze całych Wielkich Aten funkcjonuje gęsta sieć autobusowa i trolejbusowa oraz kilka linii nowoczesnych szybkich tramwajów. Aglomerację przecina nowoczesna kolej podmiejska “Proastiakos”, wzdłuż jednej z autostrad, docierając także na główne lotnisko. Miasto przecięte jest dwiema autostradami oraz opasane trzema ich odgałęzieniami.

Międzynarodowy port lotniczy Ateny – Eleftherios Venizelos położony jest około 20 km na wschód od centrum miasta i obsługuje około 14 mln pasażerów rocznie.

Do niedawna połączenia kolejowe były bardzo słabo wykorzystywane. Ulega to zmianie, dzięki inwestycjom. Tak więc dobry, europejski standard osiągnęły pociągi Intercity, łączące Ateny z Salonikami, a dalej jadące już nieco wolniej, korzystające ze stacji Larissas. Nowoczesne jest też połączenie podmiejskie “Proastiakos”, docierające na półwysep Peloponez, a docelowo do Patry, prosto z lotniska międzynarodowego Eleftherios Venizelos, lub ze stacji Peloponissou. Obie ateńskie stacji kolejowe (Larissas i Peloponissou) położone są obok siebie, dojazd metrem.

]]>
http://podroze.zettech.pl/?feed=rss2&p=495 125
Amsterdam http://podroze.zettech.pl/?p=496 http://podroze.zettech.pl/?p=496#comments Tue, 16 Nov 2010 14:42:18 +0000 admin http://podroze.zettech.pl/?p=496 Amsterdam – stolica konstytucyjna Holandii i jej największe miasto. Położone nad rzeką Amstel , IJ oraz licznymi kanałami. Nazywany “Wenecją Północy” gdyż miasto dzieli na wyspy 160 kanałów , z czego trzy największe w kształcie półksiężyców ułożone równolegle do siebie to Herengracht , Keizersgracht i Prinsengracht. Ludność to 764 223.

Miasto częściowo położone jest poniżej poziomu morza. Mimo iż jest stolicą , siedziby rządu i ambasad znajdują się w Hadze. Amsterdam to duży ośrodek przemysłowy , naukowy , kulturalny i turystyczny z licznymi muzeami , zabytkami oraz ogrodami botanicznymi.

Nazywany “gejowską stolicą Europy” , uznawany za miasto wolności , tolerancji i liberalnej polityki względem miękkich narkotyków. Jedną z największych atrakcji miasta dla zagranicznych turystów są kawiarnie (coffeeshop), gdzie można legalnie używać marihuany (do 5g klientom od 18 lat). W Amsterdaie są Cannabis Cup – jedyne targi marihuany na świecie !

Bardzo popularna Dzielnica Czerwonych Latarni zaskakuje legalną prostytucją , gdzie w przeszklonych witrynach “sex-workerki” proponują tego typu usługi. Panie te mają oficjalne licencje, przedstawicielki w izbie handlowej i płacą podatki. Fotografowanie klubów porno nie jest mile widziane.

Amsterdam ma bardzo dużo zabytków (ponad 7000), o to najważniejsze z nich :

- Oude Kerk – najstarszy kościół w mieście

- Nieuwe Kerk – Kościół

- Westerkerk – kościół protestancki

- Zuiderkerk – najstarszy w Amsterdamie kościół protestancki

- Noorderkerk – kościół z XVII wieku

- Oosterkerk – kościół z XVII wieku

- Sint-Nicolaaskerk – kościół św. Mikołaja

- Waga miejska na Nieuwemarkt, część fortyfikacji

- Singel – najstarszy kanał Amsterdamu, na jego brzegu znajduje się słynny targ kwiatowy

- Magere Brug – Chudy Most (XVII wiek) – najsłynniejszy most Amsterdamu

- De Wallen – Dzielnica Czerwonych Latarni

- Munttoren – wieża z XVII wieku

- Stadion Olimpijski

- Homomonument – pomnik upamiętniający gejów i lesbijki, prześladowanych za swoją orientację seksualną

-Dworzec Centralny – budynek neogotycki

- Rembrandtplein

- Sensation White - impreza odbywająca się raz w roku z licznymi przedstawicielami muzyki house i trance ozdobiona licznymi efektami widowiskowymi

- Sensation Black – tak jak Sensation White tyle że dotyczy muzyki hardstyle i hardcore. Impreza odbywa się tydzień po Sensation White.

- Diamantbeurs – giełda diamentów

Około 18 km na południowy zachód od Amsterdamu znajduje się port lotniczy Schiphol. Jest to czwarte co do wielkości lotnisko w Europie i 11 na świecie, a pod względem liczby pasażerów – czwarte w Europie. Amsterdam posiada też port morski – piąty co do wielkości w Europie.

W mieście znajduje się znaczący węzeł kolejowy (główny dworzec Centraal Station), który dziennie obsługuje około 280 tysięcy pasażerów, oznacza to, że jest to najruchliwszy dworzec w Holandii. Stąd odjeżdżają pociągi międzynarodowe – do Belgii, Francji,Niemiec i Szwajcarii. W Amsterdamie znajduje się osiem innych stacji kolejowych.

Wszędzie można dotrzeć korzystając z transportu publicznego , czyli linie autobusowe , metro i tramwaje. Obecnie trwa budowa nowej linii metra Noord/Zuidlijn (przebiegająca z północy na południe), która ma zostać ukończona w 2013 roku.

Amsterdam jest znany przede wszystkim ze znakomitej infrastruktury rowerowej. 30% ruchu w centrum miasta to rowery. W Amsterdamie jest ich ok 600 tysięcy. Większość ulic ma wyznaczoną drogę rowerową, w mieście jest także wiele parkingów dla rowerów.

]]>
http://podroze.zettech.pl/?feed=rss2&p=496 112
Madryt http://podroze.zettech.pl/?p=494 http://podroze.zettech.pl/?p=494#comments Wed, 10 Nov 2010 17:29:01 +0000 admin http://podroze.zettech.pl/?p=494 Madryt - stolica oraz największe miasto w Hiszpanii położone nad rzeką Manzanares. Leży w centralnej części Półwyspu Iberyjskiego oraz środkowej części kraju u podnóża Wyżyny Kastylijskiej. Powierzchnia to 607 km² , a liczba mieszkańców to 3.273.729 . Jest jednym z najstarszych miast na naszym kontynencie.

Miasto leży kilka kilometrów od łańcucha górskiego Sierra de Guadarrama, w basenie rzeki Tag.

Centrum Madrytu dzieli się na : Stary Madryt oraz Madryt Burboński. W starej części miasta znajdują się Plac Puerta del Sol, Plac Plaza Mayor oraz Plac Królewski zamieszkiwany przez Burbonów i Habsburgów.

Do najważniejszych zabytków należą :

- Palacio Real de Madrid (Pałac Królewski)

- Templo de Debod (Świątynia)

- Iglesia de San Nicolás de los Servitas (Kościół)

- Monasterio de las Descalzas Reales (Klasztor)

- Iglesia y Convento de San Jerónimo el Real (Kościół i Klasztor św. Hieronima)

- Catedral de Santa María la Real de la Almudena (Katedra)

- Fuente de Cibeles (Fontanna)


W Madrycie istnieje ok 40 parków i ogrodów , o to najbardziej znane :

- Real Jardín Botánico (Ogród Botaniczny)

- Parque del Buen Retiro

- Casa de Campo (Park Publiczny)

- Parque del Oeste (Park Publiczny)

Madryt znany jest z bogatych muzeów zwłaszcza Prado – jednego z najważniejszych w świecie. O to lista pozostałych równie znanych :

- Museo Thyssen-Bornemisza

- Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía

- Museo Arqueológico Nacional (Muzeum Archeologiczne)

- Museo Sorolla

- Museo de la Real Academia de Bellas Artes de San Fernando (Muzeum Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych Św. Ferdynanda)

- Museo Nacional de Antropología (Muzeum Antropologiczne)

- Museo Nacional de Ciencias Naturales (Muzeum Nauk Przyrodniczych)

W Madrycie warto również zobaczyć :

- Puente de Toledo (Most)

- Puerta del Sol (Brama Słońca)

- Estadio Santiago Bernabéu (Stadion Realu Madryt)

- Plaza Mayor (Plac)

- Plaza de Toros Monumental de las Ventas (Area Corridy)

Obecnie stolica Hiszpanii, przyciąga wielu imigrantów z całego świata. 83,8% mieszkańców miasta to rodowici Hiszpanie. Najwięcej imigrantów pochodzi z krajów Ameryki Łacińskiej, Europy, Azji, Afryki zachodniej i północnej, głównie z krajów należących do Maghrebu. Populację imigrantów w Madrycie szacuje się na 18% w stosunku do ogółu całkowitej liczby mieszkańców.

Madryt jest nowoczesnym centrum handlowym. Mieszczą się tu liczne wyspecjalizowane domy towarowe i handlowe. Jest obecnie jednym z najnowocześniejszych miast Europy i świata.

Spośród licznych fiest odbywajacych sie w Madrycie przez cały rok najważniejsze są obchody święta patrona miasta : Fiesta de San Isidro. Trwają przez cały tydzień w drugiej połowie maja. Całe miasto tętni zabawą, odbywa sie mnóstwo koncertów, a co wieczór w Jardines Vistillas gra orkiestra. Zabawa tradycyjnie rozpoczyna się od madryckiego tańca chotis. Fiesta rozpoczyna w Madrycie sezon korridy.

]]>
http://podroze.zettech.pl/?feed=rss2&p=494 90
Londyn http://podroze.zettech.pl/?p=492 http://podroze.zettech.pl/?p=492#comments Wed, 13 Oct 2010 16:05:00 +0000 admin http://podroze.zettech.pl/?p=492 Londyn - stolica Anglii i Wielkiej Brytanii , leży w  południowo-wschodniej części tego państwa. Położony nad Tamizą , jest największym miastem w Unii Europejskiej , również trzecim największym miastem w Europie – zaraz po Stambule i Moskwie, a także jednym z największych miast na świecie pod względem wielkości i aglomeracji.

Liczba mieszkańców tego miasta to 7,6 mln przy powierzchni 1 607 km² ( w granicach tzw. Greater London ) , zaś cała aglomeracja londyńska, łącznie ze wszystkimi przyległymi miastami (od Tonbridge na południowym wschodzie po Windsor na północnym zachodzie) liczy ok. 20 mln mieszkańców (obszar tzw. megalopolis). Miasto dzieli się na 32 dzielnice.

Współczesny Londyn jest największym centrum finansowym świata (od 2006 przed Nowym Jorkiem). Tutaj dokonuje się 30% światowego obrotu walutami oraz 40% światowego obrotu Euroobligacjami. W Londynie jest kilkaset banków, największa giełda w Europie (trzecia na świecie), liczne towarzystwa ubezpieczeniowe i inwestycyjne. Londyn jest także ogromnym ośrodkiem medialnym.


Miasto, pełne zabytków i muzeów, przyciąga rocznie ok. 30 mln turystów. Najważniejsze atrakcje turystyczne Londynu to :

- Tower of London

- Big Ben

- Katedra Świętego Pawła

- Most Tower Bridge – symbol Londynu

- Pałac Buckingham

- Opactwo Westminsterskie

- Hyde Park

- Galeria Tate Modern

- Muzeum Brytyjskie

Londyn jest wielkim węzłem komunikacji drogowej, krzyżuje się tam dziewięć autostrad oraz pięć innych ważnych dróg krajowych. Wszystkie połączone są z autostradą M25, która tworzy pierścień wokół miasta. Londyn jest największym międzynarodowym węzłem komunikacji lotniczej, londyńskie lotniska przyjęły w 2003 roku ponad 110 milionów pasażerów, największymi są kolejno Londyn-Heathrow obsługujący około 65 milionów pasażerów, Gatwick 30 milionów, Stansted 19 milionów i Luton około 3 milionów, Londyn-City 2,9 milionów rocznie. Przewozy pasażerskie wewnątrz aglomeracji odbywają się płynnie dzięki systemowi metra, będącemu najstarszym na świecie, o łącznej długości wszystkich linii 392 km (w tym 171 km pod ziemią), z liczbą 268 stacji. Rocznie przewozi ono około 800 milionów pasażerów. Dojazdy do pracy umożliwia szybka kolej podmiejska. Brzegi Tamizy spięte są 28 mostami drogowymi i kolejowymi oraz trzema tunelami pod jej korytem.

W Londynie panuje klimat umiarkowany z dużą ilością opadów w skali roku – większą niż w innych częściach Anglii. Z tego powodu Londyn jest jedną z najbardziej wilgotnych europejskich stolic.

]]>
http://podroze.zettech.pl/?feed=rss2&p=492 103
Praga http://podroze.zettech.pl/?p=476 http://podroze.zettech.pl/?p=476#comments Fri, 08 Oct 2010 12:44:17 +0000 admin http://podroze.zettech.pl/?p=476 Praga - leży w samym centrum Europy, nad rzeką Wełtawą , stolica oraz największe miasto Czech. Jej powierzchnia to 496 km² , ludność to 1 226 697 mieszkańców , miasto podzielone jest na 22 dzielnice.

Praga jest ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, turystycznym , akademickim i kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym. Jest siedzibą większości czeskich urzędów centralnych (w tym parlamentu, prezydenta i rządu), związków wyznaniowych działających na terenie Czech, a także licznych firm, stowarzyszeń, organizacji i uczelni wyższych. Stanowi najważniejszy w skali kraju węzeł drogowy i kolejowy, posiada również międzynarodowy port lotniczy i sieć metra.

W ostatnim czasie ta stolica zyskała dużą sławę wśród turystów. Jej popularność zaczyna dorównywać takim miastom jak Paryż , Londyn lub Rzym. Jej dużą zaletą która przyciąga zwiedzających jest to iż jest to najmniej zatłoczoną europejską stolicą. Zabytkowe centrum stolicy Czech, znajduje się na liście światowego dziedzictwa narodowego UNESCO od 1992 roku.Najciekawsze w Pradze jest jej Stare Miasto wraz z rynkiem. W tym obrębie znajduje się dzielnica żydowska oraz ratusz staromiejski. Stare Miasto z dzielnicą Malá Strana łączy jeden z najpopularniejszych mostów –most Karola. Na zachodnim brzegu Wełtawy leży dzielnica Hradczany, zwana królewską – w jego skład wchodzą m.in. bazylika św. Jerzego, Złota Uliczka oraz ogrody królewskie z Belwederem. Praga jest atrakcyjna przez wszystkie cztery pory roku.

W mieście jest bardzo dobrze rozwinięta komunikacja miejska. W Pradze są trzy linie metra , dzięki którym wszędzie można z łatwością dotrzeć. Centrum miasta jest nieduże, więc można zwiedzić je na pieszo. Ceny hoteli i pensjonatów są wysokie ( ok. 30-50 zł ). Jednak oszczędny turysta może zatrzymać się na stancji lub w akademiku. Jeśli chodzi o wyżywienie, to posiłki należą do niedrogich ( ok 15 zł , piwo za ok 3-4 zł ).

Obowiązkowe jest posiadanie ubezpieczenia – polskie polisy są w Republice Czeskiej honorowane.

]]>
http://podroze.zettech.pl/?feed=rss2&p=476 119
Wyspa Bora-Bora http://podroze.zettech.pl/?p=453 http://podroze.zettech.pl/?p=453#comments Tue, 05 Oct 2010 18:56:09 +0000 admin http://podroze.zettech.pl/?p=453 Bora-Bora to wyspa która leży na Oceanie Spokojnym , w Polinezji Francuskiej, na Wyspach Pod Wiatrem w archipelagu Wysp Towarzystwa, 250 kilometrów na północny wschód od Tahiti.  Wyspa zajmuje 44 km kwadratowych, zamieszkuje ją około 5,5 tys mieszkańców. Wokół niej roztacza się laguna, rafy i mnóstwo wysepek, zwanych motu.

W ciągu roku wyspy Francuskiej Polinezji przyciągają prawie ćwierć miliona turystów – mniej więcej tyle, ile Hawaje w ciągu 11 dni. Na wyspie można porozumieć się w dwóch językach : francuskim oraz tahitańskim.

Na wyspie znajdują się dwa szczyty : Pahia – 661 m n.p.m. oraz Otemanu – 727 m n.p.m. , a w pobliżu znajdują się dwie mniejsze wyspy koralowe. Główna miejscowość to Vaitape (lotnisko), na zachodnim brzegu znajduje się port jachtowy. Wyspa została odkryta przez holenderskiego żeglarza Jakoba Roggeveen w 1722 roku. Pierwszym europejskim mieszkańcem wyspy był rozbitek James Connor (1792).W 1845 roku wyspa weszła w skład Polinezji Francuskiej.
W czasie drugiej wojny światowej na Bora Bora znajdowała się amerykańska baza morska i lądowa, ze stacjonującymi 6 tys. żołnierzy.

Wyspa nazywana przez niektórych jako ” Raj na Ziemi “. Wczasy na Bora-Bora są raczej zarezerwowane dla bogatszych turystów – ceny wahają się od 15 tys zł za osobę na 9 dni.

]]>
http://podroze.zettech.pl/?feed=rss2&p=453 114