Sydney Opera House to budynek w stylu nowoczesnego ekspresjonizmu, położony na przylądku Bennelong Point leżącym na wschodnim przylądku Circular Quay, w Sydney. Jest jedną z najbardziej znanych budowli Australii, traktowaną niemal jako jej symbol.

Opera budowana była w latach 1957 – 1973, wykonana jest ze stali, betonu i szkła, kosztowała 400 milionów marek. Otwarcie nastąpiło 20 października 1973 , na tej uroczystości pojawiła się królowa brytyjska Elżbieta II. Głównymi architektami byli Jørn Utzon i Ove Arup, których projekt został wybrany spośród 222 innych, zgłoszonych przez przedstawicieli 32 państw świata. Powierzchnia tego gmachu to 1,8 ha.

Na “żaglach” ułożono ponad milion szwedzkich antygrzybicznych płytek ceramicznych, które lśnią w słońcu i nie wymagają czyszczenia.W Operze jest pięć sal, w których odbywają się przedstawienia teatralne i baletowe oraz koncerty, znajdują się tu również kino i dwie restauracje. W sali operowej mieści się 1550 osób, w koncertowej 2700, w teatralnej 550, a w sali muzyki kameralnej 420.

W budynku Opery mieszczą się również :  sala projekcyjna , studio nagrań , pięć restauracji , sześć barów , cztery sklepy z pamiątkami , pomieszczenie dla przewodników wycieczek , 60 garderób.