Burdż Chalifa zwany również jako Burj Dubai, czyli Wieża Dubajska ,to obecnie najwyższy budynek na świecie – jego wysokość to 828 metrów.

Perłą tego budynku jest Armani Hotel, jeden z czterech na świecie. Zajmuje on parter i 9 pierwszych pięter. Włoski projektant Giorgio Armani, odpowiedzialny za wystrój hotelu, zaprojektował również położone na 7 kolejnych piętrach apartamenty Armani Residences, których cena wynosiła 37,5 tys. USD za metr kwadratowy.

Ma 160 pięter użytkowych (łączna liczba kondygnacji to 206) i powierzchnię 330 tys. m. kw. – to światowy rekord w ilości pięter i dostępnej powierzchni w jednym budynku. Będzie się na niej znajdować kilkaset luksusowych mieszkań i apartamentów, biura i hotel.

Prace budowlane rozpoczęły się w styczniu 2004 roku. Prace ukończono w sierpniu 2009 r. Ekipa budowlana liczyła 12 tys. osób, a w szczytowym okresie jedno piętro stawiano w ciągu trzech dni.

Łącznie w Burj Dubai może mieszkać i pracować od 25 do 35 tysięcy osób.Cały budynek obsługuje 57 wind (najdłuższych na świecie) poruszających się z rekordową prędkością 16 metrów/sec.

Z położonego na 124. piętrze (najwyżej na świecie) tarasu widokowego rozciąga się 360 stopniowa panorama miasta.

Wieżowiec widać z odległości 95 kilometrów. Poszczególne piętra rozwidlają się, by zapewnić lepszy widok na Zatokę Perską.

Ogólny wygląd i plan wieży nawiązuje do kwiatu pustyni oraz architektury islamu.