Wodospad Niagara to jeden z najsłynniejszych wodospadów na świecie. Jest największą atrakcją środkowo-wschodniej części USA i Kanady. Ułatwia on przepływ wody rzeką Niagara z jeziora Erie do położonego 100 m niżej jeziora Ontario. Powstał ok 12 tys lat temu w ostatniej epoce lodowcowej.

Około w połowie drogi rzeka rozwidla się na dwie części i spada dwiema około 50-metrowymi kaskadami. Te dwie części to część amerykańska, w całości na terytorium USA, której kaskady American i Bridal Veil (welon panny młodej; 51 i 60 m wysokości, łącznie około 300 m szerokości) rozdzielone są wąską wyspą Luna Island (40 m szerokości i 100 m długości), i część “kanadyjska” Horseshoe (podkowa, 49 m wysokości i 900 szerokości). Wodospad jest otoczony przez dwa miasta o tej samej nazwie, kanadyjskiego Niagara Falls (78 tys. mieszkańców) i amerykańskiego Niagara Falls (55 tys. mieszkańców).

Wokół wodospadu jest wiele atrakcji dla turystów poza samym widokiem na wodospad. Najciekawsza z nich to rejs małym stateczkiem który podpływa prawie pod same kaskady. Nocą wodospady są podświetlone. Szczególnie interesująco wyglądają podczas zimy, kiedy zamarzająca woda tworzy sople dużych rozmiarów.Po stronie amerykańskiej najpiękniejszy widok rozciąga się z Prospect Point Observation Tower (wieży obserwacyjnej; 0,50 $) i z miejsca u stóp budowli, gdzie z hukiem przelewa się woda. Równie wspaniała panorama kaskady Horseshoe roztacza się z Terrapin Point na Goat Island, pośrodku rzeki.