Rzeka Amazonka to największa rzeka na świecie , druga po Nilu pod względem długości. Amazonka zbiera 1/5 wody z powierzchni Ziemi. Długość 6400 km lub wg innych źródeł 6296 km. Powierzchnia dorzecza 7,2 mln km2. Przepływ 17 500 m3/s, według innych danych 220 000 m3/s lub 14 000 m3/s, maksymalnie 350 000 m3/s.

To rzeka Ameryki Południowej , płynie przez Peru, Brazylię i po części, jako rzeka graniczna, przez Kolumbię. Źródła Amazonki znajdują się w peruwiańskich Andach na wysokości 5190 m n.p.m., gdzie rzeka płynie w kierunku wschodnim przez Nizinę Amazonki.

Do Amazonki wpada ponad 15 tys. rzek. 17 z nich jest dłuższych od europejskiej rzeki Ren. W górym biegu, na odcinku ok. 700 km, płynie w głębokiej, śródgórskiej dolinie tworząc liczne przełomy i wodospady (tzw. pongos).

Rzeka posiada największe zasoby wodne. Dlatego też w jej dorzeczu wyrastają największe lasy tropikalne.

Główne prawostronne dopływy Amazonki to:  Ukajali , Juruá , Purus , Madeira , Tapajós , Xingu , Tocantins.

Główne lewostronne dopływy Amazonki to: Napo ,  Putumayo / Içá ,  Caquetá / Japurá , Rio Negro.



Amazonka wylewa średnio 2 razy w roku. Przybór wody ok. 10-15 m. Główne porty: Iquitos, Manaus, Óbidos, Santarém, Belém. W Amazonce żyją m.in.: delfiny, manaty, żółwie skórzaste, krokodyle, aligatory, kajmany oraz ok. 2 tys. gatunków ryb z największą rybą słodkowodną – arapaimą, rybą dwudyszną – prapłaźcem, węgorzem elektrycznym oraz piraniami. W jej wodach lub nad nimi przebywa wąż anakonda, dochodzący do 12 m długości.

W lasach nad Amazonką i w jej błotnistych dolinach żyją przedstawiciele drapieżników: jaguary, pumy, oceloty, kuny, a także największe gryzonie świata – kapibary i liczne gatunki ptaków.