Rysy to szczyt położony na granicy polsko-słowackiej w Tatrach Wysokich. Posiada trzy wierzchołki, z których najwyższy jest środkowy, w całości na terenie Słowacji (2503 m), natomiast północny stanowi najwyżej położony punkt Polski (2499 m). Rysy należą do Korony Gór Polski i Korony Europy.

Szczyt swoją popularność zawdzięcza przepięknej panoramie. W pogodne dni z wierzchołka można naliczyć ok. 100 szczytów, a nawet dostrzec odległy o ok. 90 km Kraków.

Rysy należą do najczęściej odwiedzanych szczytów tatrzańskich. Wejście od strony polskiej jest dobrze ubezpieczone (360 metrów łańcuchów), wymaga jednak przygotowania turystycznego i kondycyjnego. Pierwsze odnotowane wejście na główny wierzchołek dokonali 20 lub 30 lipca 1840 roku Edward Blasy i Jan Ruman starszy.

Na zboczach góry rośnie ponad 60 gatunków roślin kwitnących – na wysokości 2483-2503 m występują tu gatunki roślin kwiatowych, głównie z grupy roślin alpejskich.Na szczyt prowadzą dwa szlaki turystyczne : od strony polskiej oraz od strony słowackiej :

- od strony polskiej : czerwony od schroniska nad Morskim Okiem wschodnim lub zachodnim brzegiem Morskiego Oka na próg Czarnego Stawu i przez Bulę pod Rysami na wierzchołek Rysów – średni czas wejścia 4 h.

- od strony słowackiej : niebieski od schroniska nad Popradzkim Stawem (1500 m n.p.m.) Doliną Mięguszowiecką (Mengusovská dolina) do Żabich Stawów Mięguszowieckich (Žabie plesá). Dalej czerwonym do Chaty pod Rysami i na przełęcz Waga (Váha), skąd blisko już na szczyt. Średni czas wejścia – 3:30 h.

Granicę można przekraczać od 16 czerwca do 31 października – gdyż tylko w tym okresie otwarty jest szlak po stronie słowackiej. W okresie 1 listopada – 15 czerwca szlak od strony Słowacji jest zamknięty.