Wenecja – miasto i gmina w północnych Włoszech nad morzem Adriatyckim, stolica regionu Wenecja Euganejska. Zbudowana jest na 117 małych wyspach , łączy ze sobą 150 kanałów połączonych przez niesamowitą liczbę 409 mostów , z których tylko 3 przechodzą przez główny kanał. Miasto zamieszkuje jakieś 60 tys mieszkańców.

Niemal zawsze w Wenecji trwa okres świąteczny, jednak szczególnie oblegane miasto jest w okresie ciepłych wiosennych miesięcy, przede wszystkim w okolicach Wielkanocy. Zakwaterowanie jest wówczas największym problemem dla turystów. Podobnie jest również w okresie Świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku czy w Karnawale (czyli styczeń).

Jednak wakacje (czerwiec – sierpień) są najbardziej obleganym okresem odwiedzin, miasto jest wtedy bardzo zatłoczone jednak ma też o wiele więcej do zaoferowania.

Najbardziej przyjemnym, spokojnym okresem do zwiedzania jest czas od końca marca do maja wraz z ciepłymi wiosennymi dniami, a przy tym o wiele mniejszą ilością ludzi na ulicach. Wrzesień jest kolejnym z polecanych terminów jeśli chodzi o pogodę, jednak październik jest spokojniejszym, mniej obleganym okresem. W okolicach listopada i grudnia można spodziewać się powodzi , a zima może być wyjątkowo mroźna.

Aby mieć cały obraz miasta poprzez piękny i rozległy widok kierujemy się na Plac Michała Anioła w części miasta zwanej Ottramo (po drugiej stronie rzeki Arno) lub jeszcze wyżej do Kościoła San Miniato.

Prawdopodobnie jedynymi ze sposobów zwiedzenia całej okolicy Wenecji jest zwiedzanie go pieszo lub poprzez ‘drogie lecz warte swej ceny’ gondole, wodne autobusy/ taksówki.Klasyczny rejs gondolą ze śpiewającym operetki operatorem jest traktowana jako atrakcja turystyczna i jest dość droga ( cena to od ok 70 euro). Wodne taksówki są niemal w tej samej cenie co gondole, ale przewoźnicy nie noszą klasycznych rozpoznawczych strojów i nie śpiewają o sole mio.

Ze względu na swoją architekturę jak i nietypowe położenie, Wenecja znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Światową popularność uzyskał karnawał wenecki. Ważnym elementem ubioru bawiących się są maski. W Wenecji odbywa się ważny festiwal filmowy i biennale sztuki współczesnej.