Praga - leży w samym centrum Europy, nad rzeką Wełtawą , stolica oraz największe miasto Czech. Jej powierzchnia to 496 km² , ludność to 1 226 697 mieszkańców , miasto podzielone jest na 22 dzielnice.

Praga jest ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, turystycznym , akademickim i kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym. Jest siedzibą większości czeskich urzędów centralnych (w tym parlamentu, prezydenta i rządu), związków wyznaniowych działających na terenie Czech, a także licznych firm, stowarzyszeń, organizacji i uczelni wyższych. Stanowi najważniejszy w skali kraju węzeł drogowy i kolejowy, posiada również międzynarodowy port lotniczy i sieć metra.

W ostatnim czasie ta stolica zyskała dużą sławę wśród turystów. Jej popularność zaczyna dorównywać takim miastom jak Paryż , Londyn lub Rzym. Jej dużą zaletą która przyciąga zwiedzających jest to iż jest to najmniej zatłoczoną europejską stolicą. Zabytkowe centrum stolicy Czech, znajduje się na liście światowego dziedzictwa narodowego UNESCO od 1992 roku.Najciekawsze w Pradze jest jej Stare Miasto wraz z rynkiem. W tym obrębie znajduje się dzielnica żydowska oraz ratusz staromiejski. Stare Miasto z dzielnicą Malá Strana łączy jeden z najpopularniejszych mostów –most Karola. Na zachodnim brzegu Wełtawy leży dzielnica Hradczany, zwana królewską – w jego skład wchodzą m.in. bazylika św. Jerzego, Złota Uliczka oraz ogrody królewskie z Belwederem. Praga jest atrakcyjna przez wszystkie cztery pory roku.

W mieście jest bardzo dobrze rozwinięta komunikacja miejska. W Pradze są trzy linie metra , dzięki którym wszędzie można z łatwością dotrzeć. Centrum miasta jest nieduże, więc można zwiedzić je na pieszo. Ceny hoteli i pensjonatów są wysokie ( ok. 30-50 zł ). Jednak oszczędny turysta może zatrzymać się na stancji lub w akademiku. Jeśli chodzi o wyżywienie, to posiłki należą do niedrogich ( ok 15 zł , piwo za ok 3-4 zł ).

Obowiązkowe jest posiadanie ubezpieczenia – polskie polisy są w Republice Czeskiej honorowane.