Londyn - stolica Anglii i Wielkiej Brytanii , leży w  południowo-wschodniej części tego państwa. Położony nad Tamizą , jest największym miastem w Unii Europejskiej , również trzecim największym miastem w Europie – zaraz po Stambule i Moskwie, a także jednym z największych miast na świecie pod względem wielkości i aglomeracji.

Liczba mieszkańców tego miasta to 7,6 mln przy powierzchni 1 607 km² ( w granicach tzw. Greater London ) , zaś cała aglomeracja londyńska, łącznie ze wszystkimi przyległymi miastami (od Tonbridge na południowym wschodzie po Windsor na północnym zachodzie) liczy ok. 20 mln mieszkańców (obszar tzw. megalopolis). Miasto dzieli się na 32 dzielnice.

Współczesny Londyn jest największym centrum finansowym świata (od 2006 przed Nowym Jorkiem). Tutaj dokonuje się 30% światowego obrotu walutami oraz 40% światowego obrotu Euroobligacjami. W Londynie jest kilkaset banków, największa giełda w Europie (trzecia na świecie), liczne towarzystwa ubezpieczeniowe i inwestycyjne. Londyn jest także ogromnym ośrodkiem medialnym.


Miasto, pełne zabytków i muzeów, przyciąga rocznie ok. 30 mln turystów. Najważniejsze atrakcje turystyczne Londynu to :

- Tower of London

- Big Ben

- Katedra Świętego Pawła

- Most Tower Bridge – symbol Londynu

- Pałac Buckingham

- Opactwo Westminsterskie

- Hyde Park

- Galeria Tate Modern

- Muzeum Brytyjskie

Londyn jest wielkim węzłem komunikacji drogowej, krzyżuje się tam dziewięć autostrad oraz pięć innych ważnych dróg krajowych. Wszystkie połączone są z autostradą M25, która tworzy pierścień wokół miasta. Londyn jest największym międzynarodowym węzłem komunikacji lotniczej, londyńskie lotniska przyjęły w 2003 roku ponad 110 milionów pasażerów, największymi są kolejno Londyn-Heathrow obsługujący około 65 milionów pasażerów, Gatwick 30 milionów, Stansted 19 milionów i Luton około 3 milionów, Londyn-City 2,9 milionów rocznie. Przewozy pasażerskie wewnątrz aglomeracji odbywają się płynnie dzięki systemowi metra, będącemu najstarszym na świecie, o łącznej długości wszystkich linii 392 km (w tym 171 km pod ziemią), z liczbą 268 stacji. Rocznie przewozi ono około 800 milionów pasażerów. Dojazdy do pracy umożliwia szybka kolej podmiejska. Brzegi Tamizy spięte są 28 mostami drogowymi i kolejowymi oraz trzema tunelami pod jej korytem.

W Londynie panuje klimat umiarkowany z dużą ilością opadów w skali roku – większą niż w innych częściach Anglii. Z tego powodu Londyn jest jedną z najbardziej wilgotnych europejskich stolic.