Amsterdam – stolica konstytucyjna Holandii i jej największe miasto. Położone nad rzeką Amstel , IJ oraz licznymi kanałami. Nazywany “Wenecją Północy” gdyż miasto dzieli na wyspy 160 kanałów , z czego trzy największe w kształcie półksiężyców ułożone równolegle do siebie to Herengracht , Keizersgracht i Prinsengracht. Ludność to 764 223.

Miasto częściowo położone jest poniżej poziomu morza. Mimo iż jest stolicą , siedziby rządu i ambasad znajdują się w Hadze. Amsterdam to duży ośrodek przemysłowy , naukowy , kulturalny i turystyczny z licznymi muzeami , zabytkami oraz ogrodami botanicznymi.

Nazywany “gejowską stolicą Europy” , uznawany za miasto wolności , tolerancji i liberalnej polityki względem miękkich narkotyków. Jedną z największych atrakcji miasta dla zagranicznych turystów są kawiarnie (coffeeshop), gdzie można legalnie używać marihuany (do 5g klientom od 18 lat). W Amsterdaie są Cannabis Cup – jedyne targi marihuany na świecie !

Bardzo popularna Dzielnica Czerwonych Latarni zaskakuje legalną prostytucją , gdzie w przeszklonych witrynach “sex-workerki” proponują tego typu usługi. Panie te mają oficjalne licencje, przedstawicielki w izbie handlowej i płacą podatki. Fotografowanie klubów porno nie jest mile widziane.

Amsterdam ma bardzo dużo zabytków (ponad 7000), o to najważniejsze z nich :

- Oude Kerk – najstarszy kościół w mieście

- Nieuwe Kerk – Kościół

- Westerkerk – kościół protestancki

- Zuiderkerk – najstarszy w Amsterdamie kościół protestancki

- Noorderkerk – kościół z XVII wieku

- Oosterkerk – kościół z XVII wieku

- Sint-Nicolaaskerk – kościół św. Mikołaja

- Waga miejska na Nieuwemarkt, część fortyfikacji

- Singel – najstarszy kanał Amsterdamu, na jego brzegu znajduje się słynny targ kwiatowy

- Magere Brug – Chudy Most (XVII wiek) – najsłynniejszy most Amsterdamu

- De Wallen – Dzielnica Czerwonych Latarni

- Munttoren – wieża z XVII wieku

- Stadion Olimpijski

- Homomonument – pomnik upamiętniający gejów i lesbijki, prześladowanych za swoją orientację seksualną

-Dworzec Centralny – budynek neogotycki

- Rembrandtplein

- Sensation White - impreza odbywająca się raz w roku z licznymi przedstawicielami muzyki house i trance ozdobiona licznymi efektami widowiskowymi

- Sensation Black – tak jak Sensation White tyle że dotyczy muzyki hardstyle i hardcore. Impreza odbywa się tydzień po Sensation White.

- Diamantbeurs – giełda diamentów

Około 18 km na południowy zachód od Amsterdamu znajduje się port lotniczy Schiphol. Jest to czwarte co do wielkości lotnisko w Europie i 11 na świecie, a pod względem liczby pasażerów – czwarte w Europie. Amsterdam posiada też port morski – piąty co do wielkości w Europie.

W mieście znajduje się znaczący węzeł kolejowy (główny dworzec Centraal Station), który dziennie obsługuje około 280 tysięcy pasażerów, oznacza to, że jest to najruchliwszy dworzec w Holandii. Stąd odjeżdżają pociągi międzynarodowe – do Belgii, Francji,Niemiec i Szwajcarii. W Amsterdamie znajduje się osiem innych stacji kolejowych.

Wszędzie można dotrzeć korzystając z transportu publicznego , czyli linie autobusowe , metro i tramwaje. Obecnie trwa budowa nowej linii metra Noord/Zuidlijn (przebiegająca z północy na południe), która ma zostać ukończona w 2013 roku.

Amsterdam jest znany przede wszystkim ze znakomitej infrastruktury rowerowej. 30% ruchu w centrum miasta to rowery. W Amsterdamie jest ich ok 600 tysięcy. Większość ulic ma wyznaczoną drogę rowerową, w mieście jest także wiele parkingów dla rowerów.