Sztokholm – największe miasto i stolica Szwecji. Siedziba rządu, parlamentu oraz rodziny królewskiej. Zbudowany na czternastu wyspach połączonych ze sobą 53 mostami oraz lądem stałym nad zatoką Saltsjön (Morze Bałtyckie) i jeziorem Melar (szw. Mälaren) wraz z łączącą je cieśniną Norrström. Ciągnący się na wschód od miasta archipelag wysp obejmuje ich około 24 tysięce. Nazywany „Wenecja Północy” lub „miasto na wodzie”, to jedne z wielu określeń , które oddają urok tego miasta.

Ludność to 825 057 osób, powierzchnia to 188 km², z czego zaledwie jedna trzecia stanowi teren zabudowany, reszta woda, lasy i parki. W mieście jest ok. 70 muzeów, z których najczęściej odwiedzane są muzeum okrętu Vasa i Skansen na Djurgården oraz 100 galerii sztuki. Na terenie Sztokholmu znajdują się trzy obiekty wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Narodowego UNESCO: Drottningholm (rezydencja królewska), Skogskyrkogarden (zabytkowy cmentarz), a także Hovgarden (najstarsza szwedzka osada, datowana na VIII wiek).

Sztokholm jest jednak geograficznie oddalony od centrum Europy. Z powodu położenia na północy jego klimat jest silnie zróżnicowany, w zależności od pory roku. W czasie zimy dzień trwa około sześciu godzin. Natomiast w czerwcu czas ten sięga nawet 18 godzin. Z tego powodu, w Sztokholmie są ciepłe lata i mroźne zimy. Najwyższa zarejestrowana temperatura to +36, a najniższa to -32 stopnie Celsjusza. Także to wpływa na to, iż pomimo bycia stolicą Szwecji i największym jej miastem, o największym zaludnieniu (3 218 os./km²) Sztokholm jest miastem bardzo spokojnym. Można odnieść wrażenie, że życie toczy się tu powoli, charakterystycznym dla Skandynawi rytmem.

Sztokholm dysponuje dwoma międzynarodowymi lotniskami: Arlanda (40 km od miasta) oraz Bromma (8 km). Do Sztokholmu można też dostać się drogą morską. Promy z Polski (konkretniej z Gdańska) cumują w porcie Nynäshamn. Sztokholm posiada dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej. Metro (szw. Tunnelbana), autobusy, szybka kolejka podmiejska i regionalna pozwalają szybko przemieszczać się w obrębie miasta jak i regionu sztokholmskiego. Funkcjonują trzy koleje regionalne, w tym jedna wąskotorowa. Kolejowe połączenia dalekobieżne obejmują m.in. linie do Göteborga czy Sundsvall, obsługiwane przez pociągi typu X 2000. Znajduje się tuDworzec Centralny. W mieście krzyżują się drogowe trasy europejskie E4, E18 oraz E20.

Język szwedzki jest zaliczany do północnej grupy języków germańskich. Jest on blisko spokrewniony z językami duńskim i norweskim. Tak, więc Norwedzy i Duńczycy potrafią się nim w pewnym stopniu posługiwać (podobnie jak dzieje się to w przypadku języków polskiego, czeskiego i słowackiego).

Wielu Szwedów (zwłaszcza młodych) cechuje dobra znajomość języka angielskiego. Jeśli, więc posługujemy się tym językiem, z wzajemnym porozumiewaniem nie powinno być problemów. Przed podróżą warto jednak zaopatrzyć się w rozmówki szwedzkie.

Podstawowe zwroty :

God dag – Dzień dobry
Tack – Dziękuję
Pa aterseende – Do wiedzenia
Talar ni engelska? – Czy mówisz po angielsku?
Jag ber om ursäkt – Przepraszam
Jog förstaar inte – Nie rozumiem