Rzym - stolica Włoch , położony na siedmiu wzgórzach nad rzeką Tyber. To największe miasto w kraju , liczy 2 748 809 mieszkańców na powierzchni 1285,306 km². Jest ważnym ośrodkiem turystycznym o światowym znaczeniu. Miasto jest siedzibą znanych klubów sportowych. Znajdują się tu też dwa wielkie porty lotnicze o dużym znaczeniu dla kraju : Fiumicino oraz Ciampino.Według legendy miasto zostało założone w 753 r. p.n.e. przez Romulusa na Wzgórzu Palatyńskim. W ciągu kolejnych pięciu stuleci Rzymowi udało się podporządkować sobie obszar całego Półwyspu. Miasto stworzyło najpotężniejszy organizm państwowy w basenie Morza Śródziemnego (republikę, potem cesarstwo). W okresie rozkwitu cesarstwa Rzym zamieszkały był przez ponad pół miliona ludzi. Na początku nowej ery miasto było jednym z największych ośrodków chrześcijaństwa. Po podziale cesarstwa na zachodnie i wschodnie w 395 r., Rzym przestał być stolicą kraju. Upadek miasta, który nastąpił w 476 r. przypieczętowały liczne najazdy plemion germańskich. W 754 r. miasto stało się stolicą Państwa Kościelnego. Przez kolejne kilkaset lat rozwój miasta hamowały konflikty papieży z cesarzami i najazdy. W XV i XVI w. Rzym stał się obok Florencji i Mediolanu głównym centrum kultury i sztuki renesansowej. W 1870 r. miasto zostało włączone do Włoch, stając się w 1871 r. stolicą kraju, zaś władzę papieską ograniczono do Watykanu.

Historyczne centrum Rzymu jest niewielkie, a większość najwspanialszych zabytków znajduje się blisko siebie. Na wschodnim brzegu Tybru, zwłaszcza na terenie na południe od Piazza Venezia skupiają się pozostałości antycznego Rzymu. Trudno jednoznacznie wskazać najważniejszy zabytek, ale prym z pewnością wiedzie Koloseum, które jest rozpoznawalne przez każdego mieszkańca ziemi. Poza nim warto zobaczyć też Panteon, starożytną świątynię zlokalizowaną na Polu Marsowym. Ważną pozostałością dawnych czasów jest Forum Romanum, czyli tradycyjny starożytny rynek, na którym skupiało się życie polityczne i gospodarcze miasta. Z bardziej współczesnych zabytków warto wymienić Fontannę di Trevi,monumentalną konstrukcję XVIII-wieczną o wymiarach 20×26 metrów z łukiem triumfalnym w centrum i licznymi figurami. Obiekty sakralne to oczywiścieKaplica Sykstyńska oraz Bazylika Św. Piotra. Na szczególną uwagę zasługują też Schody Hiszpańskie, prowadzące do kościoła Trinitia dei Monti. Schody te są uznawane za najdłuższe i najszersze w Europie. Rzym przyciąga miliony turystów (ok 15 mln), których nie zrażają nawet astronomiczne ceny.

Warto zobaczyć również inne znane miejsca :

- Bazylika św. Jana na Lateranie

- Bazylika Santa Maria Maggiore

- Campo de’ Fiori miejsce spalenia na stosie Giordana Bruna

- Forum Boarium

- Mauzoleum Augusta

- Plac Navona

- Piramida Cestiusza

- Wielka Synagoga

Rzym, oprócz zabytków i dzieł sztuki, oferuje również cały szereg idealnych miejsc na relaks. Najbardziej znany w Rzymie jest z pewnością Park Villa Borghese , do którego prowadzi 18 wejść z różnych stron miasta. Villa Doria Pamphilj to największy park Rzymu, położony na 180 hektarach, przy via Aurelia Antica. Villa Ada Savoia jeden z największych publicznych parków Rzymu, mieszczący się w zachodniej części miasta, tuż za murami Aureliana zamykającymi centrum. W lecie odbywają się tutaj koncerty muzyczne, przedstawienia i spektakle teatralne. Inne rzymskie parki, to Villa Aldobrandini, Villa Sciarra, Villa Torlonia, Parco dell’Appia Antica – ogromny rzymski park o powierzchni 3400 hektarów, Villa Glori, wzgórze i park Oppio, Celio oraz park Scipioni.

Chociaż Rzym kojarzy się głównie ze zwiedzaniem i atrakcjami architektonicznymi, to nie brakuje tu dyskotek, night-clubów, lokali z muzyką na żywo.  Szczególnie dużo takich miejsc rozrywkowych znajduje się w centralnej dzielnicy Testaccio – Piramide.

Jeśli chodzi o transport to głównym dworcem osobowym jest Roma Termini, pozostałe to: Roma Campanelle, Roma Fidene, Roma Monte Mario, Roma Nomentana, Roma Nuovo Salario, Roma Prenestina, Roma San Pietro, Roma Tor Sapienza, Roma Torricola, Roma Trastevere, Roma Valle Aurelia, Roma Villa Bonelli.

Firmą świadczącą usługi komunikacyjne jest ATAC. System komunikacji miejskiej w Rzymie stanowią: sieć linii autobusowych i trolejbusowych oraz metro rzymskie (obecnie 2 linie, trzecia aktualnie w budowie).