Ateny – stolica , największe i najczęściej odwiedzane przez turystów miasto Grecji. Liczą ok 796 tys ludności na powierzchni 38,964 km² podzielonej na 7 dzielnic. Leżą w południowo – wschodniej części kraju , w południowo-zachodniej części półwyspu Attyka.

W Atenach najważniejsze jest wzgórze Akropolu i jego najbliższa okolica. Warto zobaczyć przede wszystkim :

- Propyleje

- Erechtejon

- Apteros – Świątynia Nike

- Partenon

- Muzeum Akropolu

- Teatr Dionizosa w Atenach

- Tezejon

- Areopag

- Wieża Wiatrów

- Łuk Hadriana

- Świątynia Zeusa Olimpijskiego

- kościoły bizantyńskie, w tym Panagia Gorgoepikoos i Kapnikarea

- Zappeion

- Budynek Parlamentu i Grób Nieznanego Żołnierza

-  Odeon Herodosa Attyka

- Kościół Świętych Apostołów (Solaki)

- Akademia Ateńska

- dawny meczet Fethiye Tzami – Meczet Zdobywców

W Atenach funkcjonuje ponad 80 muzeów . O to najważniejsze z nich :

- Narodowe Muzeum Archeologiczne, zaliczane do 10 najważniejszych muzeów świata

- Muzeum Bizantyńskiego

- nowe Muzeum Akropolu

- Muzeum Benakisa

Miasto posiada 73 kilometrowe metro, które jest systematycznie rozbudowywane o kolejne stacje i odcinki. Kursują trzy linie metra oznaczone kolorami.  Na obszarze całych Wielkich Aten funkcjonuje gęsta sieć autobusowa i trolejbusowa oraz kilka linii nowoczesnych szybkich tramwajów. Aglomerację przecina nowoczesna kolej podmiejska “Proastiakos”, wzdłuż jednej z autostrad, docierając także na główne lotnisko. Miasto przecięte jest dwiema autostradami oraz opasane trzema ich odgałęzieniami.

Międzynarodowy port lotniczy Ateny – Eleftherios Venizelos położony jest około 20 km na wschód od centrum miasta i obsługuje około 14 mln pasażerów rocznie.

Do niedawna połączenia kolejowe były bardzo słabo wykorzystywane. Ulega to zmianie, dzięki inwestycjom. Tak więc dobry, europejski standard osiągnęły pociągi Intercity, łączące Ateny z Salonikami, a dalej jadące już nieco wolniej, korzystające ze stacji Larissas. Nowoczesne jest też połączenie podmiejskie “Proastiakos”, docierające na półwysep Peloponez, a docelowo do Patry, prosto z lotniska międzynarodowego Eleftherios Venizelos, lub ze stacji Peloponissou. Obie ateńskie stacji kolejowe (Larissas i Peloponissou) położone są obok siebie, dojazd metrem.