Oslo - stolica i największe miasto Norwegii. Miasto zostało założone w 1048 roku przez króla Haralda III. Od 1299 roku jest stolicą Norwegii. W samym Oslo mieszka ponad 11% mieszkańców Norwegii. Jest małym miastem, ale za to pełnym uroku (453,0 km²).

Oslo stanowi gospodarcze, naukowe, administracyjne i kulturalne centrum Norwegii. Jest siedzibą władz państwa, regionu i gminy. Znajdują się w nim m.in. Pałac Królewski i siedziba parlamentu. Miasto jest również centrum norweskiego handlu, bankowości, przemysłu i transportu morskiego. Jest siedzibą około 980 firm związanych z sektorem morskim zatrudniających około 8500 pracowników. Wśród tych firm których znajdują się jedne z największych na świecie firm zajmujących się transportem morskim, pośredników spedycyjnych i firm ubezpieczeniowych.

Do niedawna Oslo było zaklasyfikowane jako najdroższe miasto świata. Ostatnio, częściowo z powodu osłabienia norweskiej korony, zostało wyprzedzone przez takie miasta jak Tokio, Kopenhaga i Paryż. W 2009 Oslo odzyskało miejsce najdroższego miasta świata.

Oslo jest położone nad Fiordem Oslo (Oslofjord). Gmina Oslo graniczy z gminami Bærum, Ringerike, Lunner, Nittedal, Skedsmo,Lørenskog, Enebakk, Ski, Oppegård i Nesodden.

W przestrzeni miasta dominują osiedla willowe, wśród których wznoszą się nowoczesne bloki mieszkalne. Centrum miasta stanowi port, na terenie którego znajduje się Karl Johans gate, główna i reprezentacyjna ulica Oslo. W jej pobliżu znajduje się większość zabytków stolicy w tym zamek Akershus zbudowany w XIV wieku, będący jedną z najokazalszych budowli z okresu średniowiecza, w przeszłości pełniący funkcję rezydencji królewskiej. Do cennych zabytków architektonicznych zalicza się katedra z XVII wieku, pałac królewski i gmach parlamentu wzniesione w XIX wieku i ratusz zbudowany w pierwszej połowie XX wieku, stanowiący przykład współczesnej norweskiej architektury. Atrakcją turystyczną Oslo jest Muzeum Łodzi Wikingów będące jedyną w świecie ekspozycją trzech drewnianych łodzi wikingów z IX wieku, które zostały odkryte nad brzegami Oslofjorden na początku XX wieku. Do atrakcji należy Muzeum Statku „Fram” na którym odbywali swe wyprawy F. Nansen i R. Amundsen, Norweskie Muzeum Ludowe w którym zgromadzono obiekty starego budownictwa z XI-XIII wieku oraz park Frogner w którym umieszczono ekspozycję naturalistycznych rzeźb G. Vigelanda – 150 grup postaci ludzkich. Na przedmieściu Holmenkollen na skoczni olimpijskiej organizowane są imprezy sportowe.

Ogromnym ułatwieniem dla turystów jest Karta Oslo (Oslo Kortet), która upoważnia do bezpłatnego wstępu do wszystkich muzeów oraz darmowych przejazdów komunikacją miejską w granicach miasta. Ponadto, posiadacze karty mają zapewnione bezpłatne parkowanie i wstęp na baseny oraz szereg zniżek w restauracjach i hotelach. Kartę sprzedają hotele, biura turystyczne i campingi. Ważność karty liczona jest od momentu jej pierwszego wykorzystania.

Oczywiście w Oslo istnieje gęsta sieć autobusów miejskich, tramwajów, kolej podziemna (T-bane), która posiada osiem linii częściowo podziemnych. Przeciwległe brzegi fiordu łączą liczne promy.
Oslo pod każdym względem jest miastem bezpiecznym, jednak w okolicy dworców i portu należy zachować większą ostrożność, zwłaszcza wieczorem.

Oszacowano, że 26% z około 152 000 rdzennych mieszkańców Oslo to imigranci. W 2009 roku region Oslo liczył 1 400 000 mieszkańców, z czego 876 391 to mieszkańcy przyległej aglomeracji. Liczba mieszkańców obecnie wzrasta w rekordowym tempie ponad 2% rocznie, czyniąc go jednym z najszybciej rosnących miast w Europie.