Masyw Ruwenzori to łańcuch górski pochodzenia wulkanicznego w środkowej Afryce , biegnie wzdłuż granicy DR Konga i Ugandy. Jego długość to 125 km . Powstał 2 miliony lat temu.

Miejscowe plemienia tłumaczą jego nazwę jako zaklinacz deszczu. Rzeczywiście to miejsce jest mgliste i bardzo wilgotne , chmury przykrywają wierzchołki gór przez 300 dni w roku.

Przebywając w tym miejscu można odnieść wrażenie iż tutaj wszystko jest dwa razy większe niż gdzie indziej.

Dżdżownice osiągają 1 m długości i są grubości kciuka dorosłego człowieka. Czarne świnie leśne są olbrzymami wśród dzikich świń Afryki – ważą około 16 kg i mierzą 1 m. Lobelia, roślina spotykana w wielu ogrodach, tutaj ma 2-metrową łodygę, a jej kwiat przypomina kształtemogromną świecę. Górski bambus osiąga 9-12 m wysokości, a turzyca (gatunek trawy) 1,8 m.Botanicy uważają, iż przyczyną osiągania tak dużych rozmiarów przez rośliny i zwierzęta występujące na tym obszarze są intensywne opady deszczu, silne nasłonecznienie i szczególne właściwości gleby o kwaśnym odczynie.

Mimo , iż Masyw Ruwenzori oddalony jest od równika zaledwie o 48 km, to jego szczyty przez cały rok pokryte są przepięknymi, srebrzystymi czapami śniegu.