Burj Al Arab znajduje się w Dubaju w ZEA i jest częścią kompleksu wypoczynkowego “The Jumeirah Beach Resort”. Budynek hotelu stoi na sztucznej wyspie położonej 280 m od plaży w Zatoce Perskiej. Jego kształt przypomina żagiel, ma 321 m wysokości, co czyni go najwyższym budynkiem hotelowym świata.

Budowa Burdż al-Arab rozpoczęła się w roku 1994 i została ukończona w roku 1999. Przy jego budowie pracowało ok. 3 500 osób. Ten hotel to jeden z nielicznych na świecie hoteli posiadających siedem gwiazdek. Projekt wykonał Tom Wright.

Hotel posiada tylko apartamenty, których łącznie jest 202. Najmniejszy zajmuje 169 m² a największy 780 m². W budynku znajduje się kilkanaście restauracji, platforma widokowa, dwie wielkopowierzchniowe pływalnie, dwa głębokie baseny do nurkowania, 18 pomieszczeń leczniczych, pokoje z hydroterapią i masażami, solarium, sauna i jacuzzi, studio fitness, muzeum, biblioteka, lądowisko dla śmigłowców oraz kilkupiętrowe akwarium z  żywą rafą koralową. Na każdym piętrze znajduje się recepcja. W najbardziej luksusowych pomieszczeniach znajdują się złote i złocone elementy wyposażenia.W hotelu znajduje się 2000 metrów kwadratowych złoconych 22 karatowym złotem powierzchni. Al Falak – sala balowa jest praktycznie w całości pokryta złotem.

Hotel wewnątrz i na zewnątrz ozdobiony jest niezwykle finezyjnymi fontannami i kaskadami wodnymi.

Nocą obiekt oświetlany jest światłem o zmieniających się kolorach.

Specjalnie projektowane meble, akwaria z 500 różnymi gatunkami ryb tropikalnych z Zatoki Perskiej oraz unikalna restauracja z oferująca owoce morza – Al Mshara.