Krzywa wieża w Pizie to jedna z najbardziej znanych budowli na świecie. Bez wątpienia jest symbolem Pizy – niewielkiego miasteczka w Toskanii, w środkowych Włoszech.

Krzywa Wieża w istocie jest dzwonnicą przykatedralną, częścią zespołu złożonego z katedry, dzwonnicy, baptysterium i cmentarza. Architekci to : Bonnano Pizano oraz Wilhelm z Innsbrucku.

Budowę wieży rozpoczęto w 1173 roku. Budowla wkrótce zaczęła odchylać się od pionu, ponieważ została ona umieszczona na podmokłym, gliniastym gruncie. Konstruktorzy wydłużając kolumny po jednej stronie wieży próbowali korygować przechylenie wieży. Budowę jednak przerwano do XIII wieku. W 1350 roku konstrukcja zyskała ostatnie piętro, w którym umieszczono dzwony.

Wieża ma 55 m wysokości i jest aż o ponad 4 metry odchylona od pionu, ponieważ następuje stopniowe obsuwanie się gruntu, na którym postawiono wieżę. Na początku XX wieku odchylenie od pionu wynosiło 4,3 m, obecnie jest to już 4,6 m (średnio o 1 mm rocznie).

Budynek zbudowano na planie okręgu. Ma on osiem kondygnacji, razem z bębnem dzwonu. Sześć środkowych pięter otaczają ażurowe galeryjki, będące prawdopodobnie wyrazem wpływów architektury bizantyjskiej lub muzułmańskiej.Wieża jest zbudowana z białego marmuru. Jej masę ocenia się na 14 tysięcy ton.

W 1990 roku wieża została zamknięta dla zwiedzających oraz powołano specjalny komitet, który miał wybrać najlepsze rozwiązanie dla zabezpieczenia wieży przed dalszym odchylaniem się.

W 2001 roku wieża została ponownie otwarta dla turystów. Rocznie odwiedza ją około 10 milionów turystów z całego świata.